Kwasy Omega 3

Dha, czyli inaczej kwasy omega 3 są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, szczególnie polecane są kobietom planującym ciążę, w ciąży i karmiącym piersią. Ponadto warto suplementować je dzieciom . Kwasy Omega 3 musimy sami dostarczyć wraz z pożywieniem, nasz organizm nie jest w stanie ich sam wyprodukować, dlatego bardzo istotna jest różnorodna dieta. W przypadku kiedy w naszej diecie znajduje się mało składników zawierających owy składnik musimy je suplementować , najczęściej w postaci kapsułek lub w formie płynnej.

Źródła DHA

Podstawowym źródłem kwasów omega 3 są ryby morskie, oleje rybie (tran) oraz niektóre algi.

Wystarczą mniej więcej dwie porcje ryb w ciągu tygodnia, aby zapewnić organizmowi odpowiednią dawkę kwasów. Jakość ryb jest bardzo istotna, powinniśmy wybierać te ze sprawdzonych źródeł pozbawionych rtęci oraz ołowiu.

Na co wpływają kwasy omega 3?

  • układ odpornościowy 
  • prawidłowy rozwój układu nerwowego u dziecka 
  • profil lipidowy, mogą przyczyniać się do obniżenia złego cholesterolu 

Jaki preparat wybrać?

Skuteczność kliniczną w badaniach wykazują preparaty długołańcuchowych kwasów Omega 3, a nie prekuros ALA znajdujący się w preparatach roślinnych. Dlatego przy wyborze odpowiedniego suplementu należy zwrócić uwagę na skład, najlepszym wyborem będzie olej z wątroby dorsza, czyli tran ewentualnie olej z alg. Preparaty, które w składzie mają „olej z ryb „nie są dobrym wyborem. Dawka preparatu  jest uzależniona od wieku. W zależności od preferencji możemy wybrać preparat w kapsułce bądź w formie oleju.