Co warto wiedzieć o PLB

PLB, czyli Personal Locator Beacon, jest nadajnikiem radiowym umożliwiającym zlokalizowanie osoby będącej w stanie zagrożenia. Nadaje on zakodowaną wiadomość w paśmie ratunkowym o częstotliwości 406 MHz. Nadajnik radiowy plb cechuje się wykorzystywaniem go przez rejestrację na osobę fizyczną. Jest on przeznaczony do użytku osobistego. 

Jak działa nadajnik ratunkowy PLB?

Po naciśnięciu przycisku ratunkowego oraz wysunięciu anteny nadajnik natychmiast wysyła krótkie, cyfrowe impulsy radiowe pełną mocą, jednocześnie rozpoczyna wyliczanie lokalizacji poprzez wbudowany GPS. Impulsy wysyłane są momentu wyczerpania baterii lub wyłączenia. 

Po odebraniu sygnału przez satelity, ten wysyłany jest do Local User Terminal (LUT). Następnie przekazuje informacje do odpowiedniego geograficznie Mission Control Center (MCC), gdzie koordynowana jest akcja ratunkowa. W przypadku, gdy MCC znajduje się w kraju innym niż miejsce rejestracji PLB – alert jest wysyłany również do MCC rodzimego. Służy to usprawnieniu akcji ratunkowej. 

Sygnał z MCC trafia do Rescue Coordination Center, które bezpośrednio wysyła zespół ratunkowy. 

Kupno i rejestracja PLB

Same urządzenia są szeroko dostępne w internecie, jednak konieczna jest ich rejestracja. 

Pierwszym krokiem jest uzyskanie pozwolenia w Urzędzie Komunikacji Radiowej. 

Następnie powinniśmy zarejestrować dane osobowe w bazie danych Cospas-Sarsat. W Polsce odpowiada za to Urząd Lotnictwa Cywilnego. W specjalnym formularzu uzupełniamy informacje o naszym urządzeniu, dane kontaktowe, charakter użytkowania itd. 

Po rejestracji urządzenia w ULC możemy je używać.