Wygodne buty rowerowe – jak wybrać?

Buty rowerowe to bardzo ważny element wyposażenia każdego miłośnika jednośladu. Jakie oferty znajdziemy na rynku? Czym kierować się podczas doboru obuwia tego typu? O czym pamiętać?

Szeroki wybór butów rowerowych

Rynek oferuje wiele ciekawych rozwiązań, jakie przypadną do gustu każdemu rowerzyście. W największym skrócie, obuwie rowerowe dzieli się na dwa typy:

  • do pedałów zatrzaskowych,
  • do pedałów platformowych.

Buty do pedałów platformowych są kompatybilne w zasadzie z każdym modelem pedałów. Podczas zakupu sprawa nieco się komplikuje wtedy, gdy posiadamy pedały zatrzaskowe. Wtedy konieczne jest dopasowanie odpowiedniego obuwia. Kolejnym krokiem jest dopasowanie butów do uprawianej dyscypliny kolarstwa i do stylu jazdy. To bardzo ważne kwestie, jakich nie należy pomijać.

Jazda w tradycyjnym obuwiu

Okazuje się, że jazda w tradycyjnym obuwiu także jest dobrą opcją w kilku przypadkach. Przede wszystkim zwykłe buty zastosujemy podczas jazdy po mieście, w przypadku początkujących rowerzystów i do jazdy rekreacyjnej. Oczywiście niezbędne jest dobranie przewiewnego i wygodnego obuwia, w którym łatwo schowamy sznurówki, tak aby zapobiec ich wkręceniu się w napęd. Pamiętajmy także o podeszwie, jej sztywności i przyczepności. Sztywność podeszwy wpływa na zachowanie komfortu – nie należy korzystać ze zbytnio wyginających się butów, które wpłyną na szybkie zmęczenie się. Jeśli chodzi o przyczepność, buty nie mogą ślizgać się na pedałach. Często sięgamy po niskie buty turystyczne lub lekko wzmocnione adidasy biegowe. 

Podczas każdej jazdy zależy nam na dobrej efektywności pedałowania. W takiej sytuacji sprawdzają się zatrzaskowe pedały, gdzie wpina się specjalnej buty rowerowe. Większość zaawansowanych riderów sięga właśnie po zatrzaskowe modele, w których sprawnie można pedałową. Sporym uznaniem cieszą się buty spd, jakie zastosujemy do rowerów typu szosa, cross, trekking, MTB, czy fitness bike. Buty rowerowe muszą cechować się solidnym wykonaniem i dobrą jakością, tak aby dawały nam wygodę podczas przejażdżki.