Shoty przedtreningowe – szybkie wzmocnienie przed treningiem!

Każdej aktywnej fizycznie osobie należy na jak najlepszych i najefektywniejszych treningach. Jednym ze sposobów na poprawę swojego treningu są shoty przedtreningowe. Z niniejszego artykułu Czytelnik może dowiedzieć się, co to jest, z czego się składa, jak działa i czym kierować się przy zakupie.

Co to jest?

Jest to niewielki, sięgający około 100 mililitrów pojemności środek przeznaczony do zażywania przed treningiem. Zawierają takie składniki jak znana choćby z kawy kofeiny czy beta-alanina. Są to substancje o bardzo szybkim wchłanianiu się w nasz układ krwionośny. Dzięki temu już kwadrans po zażyciu podnoszą puls i zapewniają większą pompę mięśniową na treningu. Beta-alanina dodatkowo przyspiesza proces syntezy białek. Jest to szczególnie istotne z perspektywy treningu, bo to od tego właśnie procesu zależą przyrosty masy i siły. Niektóre produkty mogą zawierać także produkty wywierające dodatni wpływ na układ nerwowy. Warto tu wymienić między innymi:

  • NALT,
  • ALC,
  • ashwagandhę.

Układ nerwowy również odgrywa dużą rolę w treningu siłowym, gdyż to właśnie on odpowiada za generujące siłę napięcie mięśni. Jego przemęczenie może sprawić, że trenujący nie sprosta ciężarowi, który w innych warunkach mógłby podnieść.

Jak działają shoty przedtreningowe?

Zdolności wysiłkowego organizmu uzależnione są od wielu czynników. Można tu wymienić poziom glikogenu mięśniowego, ogólne samopoczucie, punkt cyklu treningowego czy rozszerzenie żył. To ostatnie jest szczególnie istotne z punktu widzenia shotów przedtreningowych. Ich działanie polega przede wszystkim na rozszerzeniu żył, dzięki czemu składniki odżywcze są transportowane do mięśni z najwyższą możliwą efektywnością.

Kto powinien je stosować?

Oczywiście – każdy, kto chce dać z siebie sto procent podczas swojego treningu. To nie ulega wątpliwości. Wtedy warto poszukać specyfików jednocześnie pobudzających, stymulujących układ nerwowy, a także pompę mięśniową.

Innym, nietreningowym zastosowaniem opisywanych produktów jest wspomożenie pracy umysłowej, zwłaszcza tej bardzo intensywnej. Przykładową zainteresowaną grupą mogą być studenci w okresie przygotowań do sesji egzaminacyjnej czy w okresie przygotowania pracy licencjackiej czy też magisterskiej. Wówczas przy wyborze specyfiku należy sprawdzić, czy zawiera substancje stymulujące układ nerwowy. W końcu odpowiada on nie tylko za napięcie mięśni.

Kolejną grupą, która powinna rozważyć stosowanie takich specyfików są osoby aktywne, ale zmęczone. Wiele osób nie ma możliwości trenowania w innym terminie, niż po całym dniu pracy. Zmęczenie jest wówczas czymś oczywistym, a jednocześnie ograniczającym możliwości treningowe. Sięgnięcie po pobudzające specyfiki pomoże obejść ten nieprzyjemny czynnik.

shot przedtreningowy

Czy to bezpieczne?

Shoty przedtreningowe zawierają substancje takie jak:

  • wyciągi z zielonej herbaty/kawy
  • leucyna
  • tauryna
  • guarana
  • witamina B6
  • kofeina
  • tyrozyna

Są to substancje, które większość ludzi zażywa także z innych źródeł na co dzień. Nie ma więc możliwości, by któraś z nich była szkodliwa we wspomagaczu przedtreningowym. Oczywiście należy sprawdzić skład produktu, jeśli istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do zażywania którejś z wyżej wymienionych lub innym substancji.

Jak dobrać?

Wiele zależy tu od uprawianej dyscypliny. W przypadku sportów wytrzymałościowych najważniejsze jest opóźnienie zmęczenia mięśniowego. W takiej sytuacji dobrym wyborem jest kofeina, tauryna i beta-alanina. Ich zażycie pomoże dostarczyć do mięśni maksymalną ilość składników podczas bardzo intensywnego wysiłku.

W sportach siłowych warto patrzeć na to, co zwiększa produkcję tlenku azotu i wspomaga regenerację uszkodzeń mięśniowych. Tu sprawdzi się arginina czy cytrulina.