Raki na buty to obowiązkowy element wyposażenia osób wybierających się w góry zimą. Choć kojarzone są z bardzo stromymi podejściami i ekstremalnymi wyprawami, przydadzą się w różnym terenie. Ich głównym zadaniem jest ochrona użytkownika przed poślizgnięciem się i doznaniem ewentualnych obrażeń. Aby zadbać o swój komfort i bezpieczeństwo należy dobrać raki w przemyślany sposób. Jak tego dokonać?
Raki na buty – stalowe czy aluminiowe?
To, z czego powinny być wykonane raki zależy od rodzaju trasy. Modele stalowe są twardsze i o wiele bardziej odporne na uszkodzenia. Doskonale sprawdzą się w roli sprzętu wykorzystywanego przez wiele lat. Można bezpiecznie zakładać je na strome podejścia i tam, gdzie napotyka się skały i lód. Warto jednak pamiętać, że są też cięższe. Nie będą więc najlepszą opcją jako uniwersalne raki na każdą wyprawę. Zakup raków aluminiowych to świetny wybór dla osób uprawiających skitouring oraz wspinających się w łatwiejszym terenie. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie ma zbyt dużo skał i lodu, które mogłyby je uszkodzić. Ich niewielka waga z pewnością okaże się zaletą.
Rodzaj i sposób mocowania raków
Raki do obuwia górskiego można też podzielić na sztywne i półsztywne. Te drugie cenione są przede wszystkim za większą wygodę poruszania się. Ich łącznik jest częściowo elastyczny. Nie trzeba więc obawiać się, że zginająca się podeszwa spowoduje wypięcie lub poluzowanie raków. Doskonale sprawdzają się na trasach, które nie wymagają długotrwałej wspinaczki na przednich zębach. W terenie stromym i na wyprawach, podczas których przeważa wspinaczka należy decydować się na raki sztywne. Zapewnią odpowiednią stabilność i ułatwią pokonywanie ściany. Ich noszenie jest jednak możliwe wraz ze sztywnymi butami górskimi.
Poszukując raków na buty trzeba też zwrócić uwagę na rodzaj ich mocowania. Za uniwersalne rozwiązanie uznaje się raki koszykowe, które można przymocować do większości modeli obuwia. To rozwiązanie chętnie wybierane przez osoby, które ze sprzętu korzystają od czasu do czasu. Ich minusem jest dość czasochłonny proces zakładania. Raki półautomatyczne sprawdzą się w nieco bardziej wymagającym terenie. Ich tylna część jest zamykana na zatrzask, dzięki czemu szybciej się je mocuje. Wymagają jednak wykorzystania butów z dostosowanym tyłem. Raki automatyczne to specjalistyczny sprzęt na trudne podejścia. Jego używanie jest możliwe wyłącznie z dedykowanym obuwiem. Dzięki powyższym informacjom wybór odpowiedniego ekwipunku z https://www.polarsport.pl/wspinaczka/raki.html nie będzie stanowił problemu.