Jak dobrać odpowiednie kółka do deskorolki?

Każdy kierowca zdaje sobie sprawę, jak ważne są odpowiednio dobrane opony. W przypadku skatingu jest dokładnie tak samo. Odpowiedni wybór kółek sprawi, że wrażenia podczas jazdy staną się – dosłownie i w przenośni – „w dechę”. 

Wybór względem średnicy

Jak łatwo się domyślić kółka do deskorolki różnią się między innymi wielkością. Najczęściej spotykany jest następujący podział kółek ze względu na ich średnicę: 

  • 50 – 53 mm – zwinne, choć powolne. Idealne do wykonywania tricków na niewielkim terenie. 
  • 54 – 60 mm – najbardziej popularne rozmiary. Idealne do skateparków, gdzie nieraz wymagana jest wystarczająca prędkość, żeby wjechać na rampę.
  • powyżej 60 mm – kółka do deskorolki używane zazwyczaj do jazdy po ulicach miasta.

Jak widać rozmiar kółek jest bardzo istotny, jeśli chodzi o ich przeznaczenie, stąd też jest to zazwyczaj podstawowy parametr uwzględniany przy wyborze tych części. Różne rozmiary kółek znajdziesz na stronie https://supersklep.pl/kolka-do-deskorolki.

kółka do deskorolki we wzór

Twardość też ma znaczenie

Twardość kółek do deskorolek określa się w skali Duro A od 1 do 100. Im wyższa liczba, tym twardszy materiał. Twarde koła (zazwyczaj od 97a) przeznaczone są dla osób lubiących szybką jazdę po względnie płaskich powierzchniach. Miększe koła polecane są dla osób lubiących bardziej ekstremalne tereny oraz różnego rodzaju kombinacje trickowe. Oczywiście twardość kół można sprecyzować jeszcze dokładniej, ale osobom początkującym wystarczy, że zapamiętają tę prostą zasadę wymienioną powyżej. 

W przypadku wyboru kółek istotne są również łożyska, ale te już mają standardową wielkość. Różnią się zazwyczaj precyzją i jakością użytych materiałów.