Czekan turystyczny – sprzęt niezbędny na trudnych szlakach

Pasjonaci wędrówek górskich mający już pewne doświadczenie w zdobywaniu szczytów, marzą o pokonywaniu coraz trudniejszych szlaków. W tym celu muszą uzupełnić wykorzystywany do tej pory sprzęt, na który składały się kije trekingowe oraz raki, o profesjonalne akcesoria wspinaczkowe. Do tego grona zalicza się m.in. czekan turystyczny.

Czym jest czekan turystyczny?

Czekan turystyczny służy do asekuracji podczas wchodzenia i schodzenia ze stromych zboczy, pokonywania ściany skalnej w poprzek oraz wyhamowywania w przypadku zsunięcia się ze stoku. Aby spełniał swoje zadania, musi mieć wygięte stylisko, ponieważ turysta w czasie wspinaczki będzie się nim podpierał, chwytając za głownię. Prawidłowo dobrany czekan powinien sięgać do połowy łydki wspinacza. Jeśli będzie zbyt długi lub za krótki, spowoduje dyskomfort w czasie pokonywania trasy. By nie tracić niepotrzebnie sił w trakcie trudnej i czasochłonnej drogi na szczyt, należy wybierać spośród modeli o możliwie jak najniższej wadze. Warto również wiedzieć, że stylisko czekana turystycznego zwykle jest wykonane z aluminium, a głowice i ostrza ze stali, by wytrzymały duże obciążenia i kontakt z lodem i skałami.

czekan turystyczny

Na co trzeba zwrócić uwagę przy zakupie czekana turystycznego?

W miejscach jak PolarSport.pl, jest wiele modeli czekanów turystycznych, które różnią się między sobą wyposażeniem w dodatkowe elementy poprawiające komfort użytkowania. Należą do nich np.:

  • gumowe osłony na ostrze, grot i łopatkę, dzięki którym sprzęt nie spowoduje uszkodzeń w czasie transportu,
  • nylonowa taśma służąca do przytroczenia czekana do nadgarstka, by nie wypadł z ręki w czasie wędrówki, ma regulowaną długość i jest zamontowana w górnej części styliska lub przy otworze głowicy,
  • wykonane z gumy nakładki na głowicę lub stylisko – zwiększają pewność chwytu poprzez odizolowanie dłoni od zimnego czekana.

Wyżej wymienione udogodnienia to nie fanaberie, lecz detale przyczyniające się w znacznym stopniu do poprawy bezpieczeństwa turysty. To niezwykle ważne zwłaszcza w zimie, gdy trasy nie są pozbawione pułapek mogących stwarzać ogromne zagrożenie podczas zdobywania szczytów.