Maska do biegania — hit czy kit?

W dzisiejszych czasach sportowcy mają do dyspozycji wiele gadżetów, które wspomagają ich w codziennych treningach. Jednym z takich akcesoriów jest maska do biegania. Do czego służy, jak działa i czy każdy biegacz powinien z niej korzystać? 

Jak działa maska do biegania?

Maska do biegania to stosunkowo nowy sprzęt, który dość niedawno stał się dostępny dla biegaczy. Jak by się mogło wydawać, jej podstawowym zadaniem nie jest ochrona użytkownika przed zanieczyszczeniem środowiska. Stosuje się ją w celu ograniczenia dopływu tlenu do płuc osoby biegającej. W swojej budowie posiada specjalne filtry blokujące przepływ powietrza.

W jaki sposób maska do biegania wspomaga sportowców? Przede wszystkim pomaga zwiększyć wydolność ich płuc. Wbrew pozorom, zmniejszenie ilości tlenu docierającego do komórek w ciele na czas treningu powoduje, że po zdjęciu maski oddech biegaczy staje się głębszy. To z kolei wywołuje lepsze dotlenienie organizmu i ogólny wzrost kondycji. 

maska do biegania

Maska do biegania — czy warto?

Jak widać, paradoksalnie redukcja dopływu tlenu wywołuje lepsze dotlenienie. Pytanie tylko, czy rzeczywiście warto korzystać z takiej maski do biegania? W Internecie nie brakuje negatywnych opinii na jej temat, niektórzy uważają ją nawet za kontrowersyjny wynalazek.

Tutaj sprawa jest prosta — nie każdy biegacz powinien korzystać z maski do biegania. Nie zaleca się jej dla osób początkujących, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ćwiczeniem i bieganiem. Poza tym, treningi przy użyciu maski odnoszą zamierzony skutek jedynie wówczas, gdy są wykonywane regularnie. Warto o tym pamiętać, zanim sięgnie się po ten produkt.