Cechy kurtek narciarskich

Wybierając się na narty, nie wolno zapomnieć o kwestii prawidłowego ubioru. Dzięki dobrze dobranej odzieży można uniknąć wielu przykrych sytuacji w czasie deszczowych dni, a także ewentualnej choroby po powrocie ze stoku. Każda kobieta i każdy mężczyzna powinni zabezpieczyć swój organizm, kupując odpowiednie dla siebie męskie lub damskie kurtki narciarskie. Obie jednak posiadają wspólne cechy.

Kurtki narciarskie – cechy

Jedną z podstawowych cech tego typu kurtek to wodoodporność. Jest ona podawana przez producenta w milimetrach i oznacza stopień nieprzemakalności przy danym nacisku wody. Spotykając się z wartością 10 000 milimetrów, można wnioskować, że kurtka nie będzie przemakać przy nacisku 10 metrów wody. Kurtki narciarskie powinny posiadać wartość przynajmniej 10 000 mm. Najczęściej wartość ta w przypadku tego rodzaju kurtek waha się w przedziale 10 000 – 20 000 mm. Kurtki, które posiadają poniżej 10 000 mm są przeznaczone na lekko deszczową pogodę.

Inną cechą, którą powinna posiadać kurtka narciarska, to dobre oddychanie. Materiał powinien przepuszczać wilgotność na zewnątrz. Producenci podają tę wartość w formie g/m2/24h. Im wyższa wartość, tym lepsza przenikalność wilgoci materiału.

Spotyka się także pojęcie kurtki softshell i hardshell. Kurtki softshellowe to cienka odzież, która wykazuje dobrą przepuszczalność powietrza. Kurtki hardshellowe sprawiają, że mocny deszcz nie powinien spowodować przemoknięcia materiału.