Kupujemy czapkę rowerową

Każdy rowerzysta doskonale wie, że wybierając strój do jazdy na rowerze, trzeba przykładać ogromną uwagę nawet do najmniejszych detali. Nic więc dziwnego, że wybranie odpowiedniej koszulki rowerowej czy też nawet spodenek trwa często wiele godzin. Jak się jednak okazuje, wcale nie mniejszą uwagę należy poświęcić temu, jak wybrać czapkę na rower. Jak się to powinno robić?

Zastosowanie czapki rowerowej

Jeśli chce się dobrze dobrać rodzaj i typ czapki rowerowej, w pierwszej kolejności trzeba się dowiedzieć, jakie będzie jej konkretnie zastosowanie. Innymi słowy, do czego taka czapka jest wykorzystywana podczas jazdy na rowerze?

Jak się okazuje, czapka do jazdy rowerem może pełnić kilka funkcji. W pierwszej kolejności jej zadaniem jest chronienie głowy przed negatywnym działaniem zimna oraz silnego wiatru. To jednak nie koniec, ponieważ czapka musi również mieć umiejętność odprowadzania potu, czyli musi być odpowiednio przewiewna. Dodatkowo powinna dawać skórze głowy osłonę przed słońcem, a także zabezpieczać ją przed podrażnieniami. Na koniec warto jeszcze pamiętać, że taka czapka musi być wygodna, a także nie może przeszkadzać podczas zakładania na nią kasku.

Jak wybierać czapki na rower?

Jak więc widać po powyższym opisie, lista wymaganych cech dobrej czapki rowerowej jest naprawdę dość długa. Nic więc dziwnego, że kupienie dobrego modelu może sprawić niejednemu rowerzyście naprawdę poważne trudności. Jak zatem wybrać taki model, który będzie spełniać wszystkie powyższe wytyczne?

W pierwszej kolejności podczas poszukiwań czapki na rower trzeba się przyjrzeć temu, z jakiego będzie ona wykonana materiału. Zwykłe zimowe czapki, które zrobione są np. z bawełny, nie tylko nie będą zbyt wygodne, lecz dodatkowo nie zmieszczą się pod kaskiem. Co więcej, będą one miały naprawdę duże trudności z doprowadzaniem do głowy odpowiedniej ilości powietrza i odprowadzaniem z niej potu. Jaki materiał będzie więc najlepszy? Bardzo polecane są w tym wypadku tworzywa sztuczne, które powstały z myślą o takich właśnie zastosowaniach. Wykonane z nich czapki bez problemu spełniają wszystkie cechy.

Kolejną bardzo ważną sprawą podczas kupowania czapki rowerowej jest wybranie odpowiedniego modelu na daną porę roku. Jak bowiem można się domyślić, jedna czapka nie może być wykorzystywana w zimie i w lecie. Jeden model musi się bowiem bardziej skupiać na zachowaniu komfortu termicznego i osłonięciu uszu i gardła przed wiatrem, podczas gdy model letni powinien być przede wszystkim przewiewny, a także umożliwiać maksymalnie efektywne odbieranie ze skóry potu. Warto więc przed wydaniem pieniędzy upewnić się, na jaką porę roku dana czapka jest przeznaczona.

Gdzie kupować czapki na rower?

Ostatnią kwestią, o której trzeba się dowiedzieć przed rozpoczęciem poszukiwań dobrej czapki rowerowej, to gdzie się ją powinno kupować. Przede wszystkim odradza się w tym miejscu różnego rodzaju supermarkety, ponieważ oferowane tam produkty są z reguły niskiej jakości. Polecane są natomiast sklepy rowerowe, lecz jedynie te stacjonarne. Czapkę przed zakupem należy dotknąć, sprawdzić jej materiał, a przede wszystkim ją przymierzyć.