Kiedy przyjmować BCAA i dawkowanie

Wielu sportowców wie, że białko i BCAA to dwa suplementy sportowe przynoszące wiele korzyści, ale są tacy, którzy nie wiedzą, kiedy najlepiej je przyjmować i dlaczego. Z tego powodu chcemy wyjaśnić, dlaczego może być wskazane wzięcie BCAA przed snem.

Co to jest BCAA?

najlepsze bcaa

Nasze tkanki mięśniowe zbudowane są z białek, a białka zbudowane są z aminokwasów. Istnieje dwadzieścia aminokwasów, które dzielą się na dwie główne grupy, proste (organizm potrafi je sam wytworzyć) i złożone (organizm nie potrafi ich sam wytworzyć i musimy je spożywać poprzez dietę). BCAA, czyli aminokwasy rozgałęzione, to trzy z niezbędnych aminokwasów, których nasz organizm nie jest w stanie wyprodukować i które musimy spożywać codziennie w formie pokarmu lub suplementów. Termin „rozgałęziony” odnosi się do unikalnej struktury chemicznej tych aminokwasów: leucyny, izoleucyny i waliny. Najlepsze BCAA pochodzi głównie z pokarmów pochodzenia zwierzęcego, takich jak kurczak, nabiał i wołowina.

Kiedy przyjmować BCAA i dawkowanie

Ponieważ BCAA są niezbędnymi aminokwasami i muszą być spożywane w diecie, można je przyjmować o każdej porze dnia. Jeśli potrzebujesz dodatkowej energii przed treningiem, możesz zażyć najlepsze BCAA przed treningiem. Aminokwasy te są naturalnie obecne w żywności pochodzenia zwierzęcego, więc osoby stosujące dietę wegańską lub wegetariańską mogą przyjmować je w formie suplementacji o każdej porze dnia, aby skorzystać z ich dobrodziejstw. Dzienna dawka 5g BCAA jest wystarczająca dla osób, które nie otrzymują wystarczającej ilości z diety.

Być może do tej pory nie myślałeś o przyjmowaniu BCAA przed snem, ale regeneracja mięśni po treningu może trwać nawet do 24 godzin. Jeśli masz trudności z zaspokojeniem dziennego zapotrzebowania na białko lub próbujesz ograniczyć ilość spożywanych kalorii, suplement BCAA może być dobrą alternatywą dla koktajli serwatkowych lub kazeinowych, które mogą być cięższe dla żołądka i dostarczać więcej kalorii. Weganie lub wegetarianie mogą przyjmować BCAA wieczorem, aby zoptymalizować poziom aminokwasów na następny dzień.