Skateboarding to sport, w którym dana osoba jeździ na krótkiej, wąskiej desce, zwykle wykonanej z jakiegoś materiału kompozytowego, do której przymocowane są dwa małe kółka na każdym końcu deski. Jeździec napędza się, stawiając jedną stopę na desce, a drugą odpychając się po ziemi. Jeździec zazwyczaj stoi w pozycji wyprostowanej lub kucając na desce, z której można wykonać dowolną liczbę trików.
W jakim celu uprawiany jest skateboarding?
Ludzie jeżdżą na deskorolkach z różnych powodów, w tym czysto rekreacyjnie, jako środek transportu, jako rodzaj pokazu artystycznego lub w ramach kariery zawodowej deskorolki.
Jak przygotować się do jazdy na deskorolce?
Specjaliści medycyny sportowej generalnie zalecają, aby osoba uprawiająca jakikolwiek sport przyjęła jakiś rodzaj treningu, który poprawi jej siłę, zwinność, wytrzymałość, równowagę i inne cechy fizyczne. Ogólnie rzecz biorąc, entuzjaści deskorolki wydają się być stosunkowo mało zainteresowani tymi ogólnymi programami treningowymi i mają tendencję do skupiania się na zwiększaniu swoich umiejętności w manewrach, które są szczególnie związane z ich sportem, takich jak flipy, aeriale, grindy i ślizgi.
Czego potrzebujemy do jazdy na deskorolce?
Jazda na deskorolce wymaga dość skromnej ilości sprzętu, z którego najważniejszą jest sama deskorolka. Eksperci zalecają, aby jeździec zakupił najlepszą finansowo deskę, aby zapewnić najbardziej przydatne i najbezpieczniejsze narzędzie do uprawiania tego sportu. Oprócz deski niezbędnym wyposażeniem jest kask, nakolanniki, ochraniacze na łokcie oraz odpowiednie buty do deski. Eksperci zalecają, aby kask, najważniejszy element wyposażenia ochronnego, trzymał się nisko na czole, miał paski boczne w kształcie litery V chroniące uszy, miał sprzączkę i zakładane podkładki, które sprawiają, że kask ściśle przylega do głowy i nie przeszkadza podczas jazdy na deskorolce ani nie porusza się podczas aktywności. Trening i kondycjonowanie Jak wspomniano wcześniej, większość deskorolkarzy wydaje się uważać, że najlepiej poświęcić swój czas na trening i kondycję na ćwiczenie manewrów wymaganych do wykonywania różnych trików, które zamierzają zademonstrować podczas uprawiania sportu.
Co nam grozi podczas jazdy na deskorolce?
W ciągu ostatniej dekady badania nad częstością i charakterem kontuzji na deskorolce były nieliczne. Najczęstszym rodzajem urazu było skręcenie kostki lub złamanie nadgarstka. Innym interesującym odkryciem z wielu badań dotyczących kontuzji deskorolek jest to, że ponad połowa wynikała z nierównych powierzchni, na których uprawiano sport. Rozsądne wydaje się stwierdzenie, że jazda na deskorolce jest potencjalnie ryzykownym sportem. Można zapobiec upadkom wybierając odpowiednio utrzymaną nawierzchnię treningową i nosząc odpowiedni sprzęt ochronny.