Jakie siodełka do roweru są najlepsze?

Kiedy przychodzi czas wiosenno-letni, wielu z nas rozpoczyna okres aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Jednym z najlepszych sposobów na taką aktywność jest jazda na rowerze. Jest to także wspaniały pomysł na aktywny wypoczynek, odstresowanie oraz wspólne spędzanie czasu z rodziną oraz znajomymi i przyjaciółmi. Aby jednak czas spędzony na wędrówkach rowerowych okazał się miły i pożyteczny, należy zaopatrzyć się w rower odpowiednio dobrany do wybranego celu. Nie inaczej jest również z siodełkiem do roweru – https://sprint-rowery.pl/siodelka-rowerowe. Nic tak nie psuje zabawy z jazdy rowerem, jak ból i poparzenia skórne z powodu źle dobranego siodełka.

Jakie siodełko dla mężczyzny, a jakie dla kobiety?

Nie da się ukryć, że obie płcie różnią się diametralnie w budowie ciała i w sprawach anatomicznych. Szczególnie mężczyźni muszą mieć siodełka dobrane wręcz idealnie pod swoją budowę ciała, ale przede wszystkim z uwzględnieniem właściwej konstrukcji tego sprzętu do roweru, odnośnie dopasowania do genitaliów. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ oprócz braku komfortu podczas wypraw rowerowych, dodatkowo mężczyzna może nabawić się problemów z prostatą, a także odczuć dyskomfort podczas oddawania moczu. Kobiety powinny wybierać siodełka szerokie i duże, a mężczyźni nieco węższe z otworami, wgłębieniami i specjalnie skonstruowanymi wyściółkami. 

Czym kierować się podczas wyboru siodełka?

Niestety większość ludzi ma słabe pojęcie o tym, jakie siodełko powinno być użyte dla ich własnej wygody. Często podczas zakupu roweru ludzie myślą, że sprzęt zamontowany w rowerze jest tym właściwym, nie wiedząc, że kupując fabrycznie nowe rowery mają przymocowane siodełka ze względu na dopasowanie do ogólnego wyglądu roweru. A więc, aby przyszłe wypady na rowerze były przyjemne, a także odbywały się w komfortowych warunkach, należy zadbać o siodełko dopasowane do właściciela, jego budowy ciała oraz głównego celu użytkowania.

Zastanawiasz się jak wybrać siodełko rowerowe? Zacznijmy od tego, jaki będzie główny cel jazdy rowerem. Wykorzystując rower, aby dojeżdżać nim do pracy, musimy zamontować zupełnie inne siodełko, niż w przypadku eskapad górskich czy dalekich wypraw turystycznych. Nie zapominajmy także o rowerach BMX, w których siodełko tak naprawdę ma nam nie przeszkadzać. 

Podczas dłuższych wypraw rowerowych, najlepszym wyborem będą siodełka trekkingowe. Są one nie za miękkie, co ma na celu ochronę przed obtarciami. Dodatkowym atutem tego sprzętu jest amortyzacja podczas wstrząsów. Decydując się na kilkugodzinne podróże rowerem ważne jest, aby siodełko było dopasowane do szerokości rozstawu kości kulszowych.

Rowery miejskie służą nam za to do codziennego dojeżdżania do pracy. W tym przypadku szczególnie ważne jest jakie siodełko rowerowe wybrać, aby nie nabawić się poparzeń, które pozbawiłyby nas tej możliwości transportu. Najważniejsze jest to, aby siodełko było szerokie i miękkie, a pośladki muszą mieć całkowite podparcie. Wszystko to spowodowane jest faktem, iż na krótkich dystansach jeździmy w pozycji wyprostowanej.