Planując zakup worka treningowego, warto poświęcić chwilę na wybór tego odpowiedniego. Mamy dostęp do przeróżnych worków, w zależności od tego co i gdzie będziemy trenować. W tym artykule poruszymy temat worka treningowego stojącego.
Jakie są zalety worka stojącego?
Jego najważniejszą cechą wyróżniająca na tle pozostałych jest fakt, że nie musimy mocować haka w suficie, a jednie zagospodarować kawałek miejsca. Jest to bardzo praktyczna opcja, z tego względu, że nie zawsze mamy możliwość i chęci wiercenia na stałe dziury w suficie. W związku z tym warto dołożyć nieco więcej oszczędności i zaopatrzyć się w stojącą wersję. Jeśli chodzi o koszt, to wynosi on od 1000 do kilku tysięcy złotych.
Worek treningowy stojący (zobacz) składa się z: podstawy, słupka oraz tuby. Podstawa jest zazwyczaj wypełniona pisakiem i waży wówczas około 140kg, bądź wodą o wadze 100kg. Duża masa gwarantuje bezpieczeństwo przy zadawanych ciosach, ponieważ zapobiega przesuwaniu się worka i nadmiernemu ruszaniu. Sam worek nie stanowi problemu w przenoszeniu, gdyż waży około 10 kg. Metalowa część jest na ogół regulowana, co pozwala ją dogodnie ustawić, ma konstrukcję wychyłu, czyli statyw sprężynowy, który amortyzuje mocne uderzenia. Z kolei jeżeli chodzi o tubę, dobrze jest wybrać model, który ma opcję wymiany. Jest ona zbudowane z pianki, albo specjalnego materiału odpornego na przetarcia typu plawil lub hartowany winyl, w środku którego jest guma.