Plecaki górskie — wybór pojemności

Dobre plecaki turystyczne i odpowiednie dla Ciebie buty górskie to klucz do komfortu podczas wędrówki. Nieodpowiednio dobrane elementy wyposażenia osobistego doprowadzą do dużego dyskomfortu, nienaturalnego obciążenia stawów, otarć skóry, pęcherzy, a nawet urazów, które w efekcie zepsują Ci urlop. Dlatego do wyboru plecaka trekkingowego i obuwia oraz ich właściwości należy podchodzić bardzo ostrożnie.

Wybór pojemności plecaka

Aby określić pojemność i wybrać odpowiednie plecaki górskie, proponujemy następującą gradację litrów:

  • Do 40 litrów — plecaki na weekendowe wędrówki lub do codziennego noszenia. Wielu alpinistów zabiera w góry dodatkowy plecak, taki jak ten, jako plecak szturmowy. A dla fanów „Fast & Light” i rzeczy ultralekkich, plecak ten będzie idealnym rozwiązaniem na tygodniowe wędrówki w cieplejszych miesiącach.
  • Do 60 litrów — plecak na 5-7 dni łatwego biwakowania bez sprzętu wspinaczkowego. Chociaż litraż ten jest bardzo popularny wśród wspinaczy, wielu z nich używa go zarówno jako plecaka turystycznego, jak i szturmowego podczas wspinaczki.
  • 70 litrów i więcej — plecaki na długie (ponad 10 dni) samodzielne wyprawy piesze, wspinaczki wysokogórskie lub zimowe, kiedy temperatura powietrza spada i zachodzi potrzeba zabrania większej ilości ciepłych i nieporęcznych rzeczy lub przenoszenia ciężkich ładunków — np. speleolog może mieć trudności z przeniesieniem 400 metrów liny, nie licząc sprzętu osobistego. Albo fotograf ze statywem i kilkoma obiektywami. Podobnie głowy rodzin często muszą wybrać duży plecak, w którym będą nosić śpiwory i inny sprzęt dla najmłodszych obozowiczów.

Lekkie plecaki turystyczne dostępne na stronie DobreNarty.pl.