Jaki rower wybrać? Najpopularniejsze rodzaje

Choć kupno roweru wydaje się być bardzo proste i szybkie, to jednak kryje przed przyszłymi rowerzystami wiele zagadek i niewiadomych. Oczywiście można się wgryzać w bardzo techniczne aspekty wyboru każdego z rowerów, lecz nie każdy nowicjusz ma ochotę na to, aby taką wiedzę zdobywać. Warto więc w tym wypadku skupić się na sprawach podstawowych i zwyczajnie dowiedzieć się, czym się poszczególne modele rowerów (przykłady znajdziesz tutaj: https://sprint-rowery.pl/rowery) po prostu charakteryzują. Jak wybrać rower pod swoje potrzeby?

Rower MTB

Nie da się ukryć, że rower MTB, czyli popularny rower górski, to zdecydowanie najpopularniejszy model w Polsce. Jego początek popularności sięga wczesnych lat 90, gdy tego typu modele często były wręczane np. jako prezent komunijny. Czym konkretnie taki rower się charakteryzuje?

Rowery typu MTB wykorzystywane są do jazdy wysokogórskiej i po trudnym terenie. Z tego też powodu wyposażone są w bardzo grube i niezwykle terenowe opony, które zapewniają dobrą przyczepność w nawet najtrudniejszych warunkach. Z racji tego, że są to modele do jazdy sportowej, to niestety nie są często wyposażone w tak podstawowe elementy, jak oświetlenie, czy też nawet błotniki i trzeba je dokupić samodzielnie.

Rower szosowy

Drugim w kolejności popularności modelem roweru jest popularna kolarzówka. Jest to rower, którego cała konstrukcja nastawiona jest tylko w jednym kierunku, a mianowicie zapewnianiu rowerzyście możliwości jak najwyższej prędkości. Są to rowery sportowe, które wykorzystywane są do bardzo szybkiej i intensywnej jazdy. Dzięki temu ich budowa stara się być możliwie jak najbardziej aerodynamiczna. Wyposażone są bowiem w niezwykle cienkie i duże koła. Co prawda zupełnie nie nadają się one do jazdy po luźnej nawierzchni, lecz na asfalcie sprawują się rewelacyjnie. Co jednak bardzo ważne, po mieście może być dość ciężko na nich jeździć, ponieważ miejska nawierzchnia często nie ma wiele wspólnego z równą i płaską. Często jest na niej wiele dziur, wysokich krawężników lub wybojów, a to sprawia, że jazda po nich kolarzówką jest albo bardzo nieprzyjemna, albo wręcz skrajnie niebezpieczna.

Rower trekkingowy

Ostatnim z popularnych modeli rowerów wykorzystywanych i chętnie kupowanych w Polsce, jest rower trekkingowy. Co ciekawe, jest to swego rodzaju połączenie dwóch wcześniej wymienionych model. Co to oznacza?

Przede wszystkim łatwo jest zauważyć, że model trekkingowy podobnie jak kolarzówka, posiada bardzo duże koła z cienkimi oponami. Co prawda nie są one aż tak agresywne jak typowe opony szosowe, lecz, tak czy inaczej, zapewniają bardzo dobre przyspieszenie oraz wysoką prędkość. Co więcej, rower ten wyposażony jest w duże hamulce, wygodne amortyzatory, a także ramę wymuszającą na rowerzyście wyprostowaną pozycje. Cechą charakterystyczną tego roweru jest fakt, że fabrycznie posiadają one właściwie kompletne wyposażenie do jazdy. Każdy z tego typu rowerów posiada więc oświetlenie, bagażnik oraz błotniki. Jest to zatem zakup najbardziej kompletny, po którym właściwie od razu można wyruszyć na wycieczkę.