Jak dbać o prawidłową ilość białka w diecie?

Białko to bardzo ważny element w diecie osób trenujących. W naszym organizmie białko pełni funkcję budulcową. Oznacza to, że wchodzi w skład tkanek naszego ciała, w tym również mięśni.

Odpowiednia ilość białka w diecie wpływa na lepszą regenerację i rozwój tkanki mięśniowej. W zbilansowanej diecie ilość poszczególnych makroskładników powinna być dokładnie rozpisana. Jeśli jednak samodzielnie planujemy swoją dietę, to możemy spożywać za mało białka. Przez to nie robimy postępów na treningach.

Białko znajdziemy w produktach takich jak mleko, przetwory mleczne, mięso, ryby, jaja, owoce morza i warzywa strączkowe. Te ostatnie to również źródło białka dla wegetarianów. Oprócz tego w sklepach możemy kupić białko dla sportowców. Jest ono w formie proszku, który możemy rozrobić z mlekiem lub wodą. Jednak lepszy smak ma po rozrobieniu z mlekiem. Jeśli naszym celem jest budowa masy mięśniowej, to alternatywą dla odżywki białkowej może być gainer. Jest to połączenie białka, węglowodanów i tłuszczy. Gainer to dobre rozwiązanie dla osób, które mają problem z przybraniem masy mięśniowej. Dzięki temu w łatwy sposób dostarczymy do organizmu dużą ilość kalorii.

Białka dla sportowców znajdziemy również w postaci batoników. Batony proteinowe są dobrym rozwiązaniem na przekąskę do pracy lub zamiast szejka po treningu. Zawierają porcję białka, która jest wystarczająca po ćwiczeniach. Baton zajmuje mniej miejsca w torbie niż szejker. Zarówno batony, jak i odżywki białkowe dostępne są w wielu smakach, przez co unikniemy monotonii.

Białko dla sportowców dostępne w tym miejscu.