Czy warto wypożyczać śpiwory puchowe?

Osoby, które uprawiają outdoor często stają przed koniecznością skompletowania sprzętu na wyprawę. To trudne wyzwanie, bo od tego, co się ze sobą zabierze, zależy powodzenie wyprawy. Sprzętu, który trzeba zabrać ze sobą, jest bardzo dużo. Jego część można wypożyczyć. Czy warto wypożyczać śpiwory? Jakie są wady, a jakie zalety tego rozwiązania?

Zalety wypożyczania

Śpiwory puchowe mają bardzo różne parametry. Są przeznaczone do używania w konkretnych warunkach. Inne wypełnienie będzie odpowiednie na wyprawę latem, a inne – zimą. Oczywiście ogromne znaczenie ma też miejsce, do którego wyrusza ekspedycja. W Himalajach na pewno będzie zimniej niż w Tatrach, więc potrzebny będzie zupełnie inny typ śpiwora. Żeby się przygotować na wszystkie możliwe wyprawy, trzeba by mieć na własność kilkanaście różnych śpiworów. To o tyle kłopot, że trzeba mieć miejsce na ich przechowywanie. Trzeba też mieć spore fundusze. Każdy dobrej jakości śpiwór puchowy to koszt przynajmniej kilkuset złotych. Wypożyczanie ich pozwala na zapłacenie tylko niewielkiej części tej opłaty. Przy okazji nie trzeba też martwić się magazynowaniem.

Wady wypożyczania

Śpiwór puchowy powinien być zdezynfekowany po każdym powrocie do wypożyczalni. Mówiąc prościej, powinien być dobrze wyczyszczony tak, by można było określić go higienicznie czystym. W końcu śpiwór ma niejednokrotnie kontakt z nagą skórą, więc koniecznie powinien zostać zdezynfekowany przed użyciem przez następną osobę. To główna bolączka sprzętu z wypożyczalni. Trzeba jednak zaznaczyć, że żyjemy w czasach, w których świadomość konieczności dezynfekcji jest powszechna. Nie ma chyba człowieka, który nie wiedziałby, że czystość ma ogromne znaczenie. Z tego też powodu wypożyczalnie przykładają dużą wagę do stanu higienicznego ich sprzętu. W razie wątpliwości pożyczony śpiwór można wyczyścić własnoręcznie.