Białko dla sportowców – dlaczego jest tak ważne?

Nasza dieta powinna być urozmaicona tak, żeby dostarczała nam odpowiednich składników odżywczych. Wraz z pożywieniem dostarczamy do organizmu makro- i mikroskładniki. Mikroskładniki to witaminy i minerały, które dostarczymy dzięki urozmaiconej diecie. Makroskładniki to węglowodany, tłuszcze i białka. Najważniejsze w diecie sportowców jest zadbanie o odpowiednią ilość białka.

Dlaczego białko jest tak ważne?

Białko wchodzi w skład wielu komórek naszego ciała. Odpowiednia ilość tego makroskładnika w diecie odpowiada za lepszą regenerację oraz wpływa na szybszy przyrost masy mięśniowej. Białko dodatkowo chroni nasze mięśnie przed rozpadem podczas długich treningów, oczywiście jeśli przyjmiemy je przed wysiłkiem. Dlatego jeśli planujemy długi trening, warto spożyć BCAA, czyli aminokwasy rozgałęzione bądź zwykłą odżywkę białkową. Odpowiednia ilość białka w diecie wpływa także na wytrzymalsze kości, co jest ważne podczas wykonywania różnego rodzaju aktywności.

Jak dbać o prawidłową ilość białka w diecie?

Odpowiednia ilość białka w diecie to około 1,8-2 g na kilogram masy ciała. Odpowiednio zbilansowana dieta powinna dostarczać nam taką ilość. Jednak często mimo dobrego planu żywienia ciężko jest nam dostarczyć potrzebną ilość białka. Wtedy warto sięgnąć po białko dla sportowców. Jest to proszek do rozrobienia z wodą bądź mlekiem. W sklepach znajdziemy wiele smaków, co zapobiega monotonii. Zamiast odżywki białkowej możemy także wybrać batoniki proteinowe.